Na Sicílii jsou celkem čtyři mezinárodní letištěna západní straně Trapani Birgi (Vincenzo Florio) – v podstatě pod kontrolou Ryanair, Palermo Punta Raisi (Giovanni Falcone), na východě pak Catania Fontanarossa (Vincenzo Bellini) a nedávno otevřené Comiso (Pio La Torre).

Kromě letišť na hlavním ostrově, má Sicílie ještě další dvě letiště, Lampedusa a Pantelleria, na vedlejších ostrovech. Z Katánie pak také létají pravidelné linky Air Malta a Alitalia na Maltu.

Letiště Catania (Katánie)

Vyhlídka v centru Katánie na hlavní třídu a na Etnu

Vyhlídka v centru Katánie na hlavní třídu a na Etnu

Největším letištěm na Sicílii je letiště v Katánii. Jedná se o nejvytíženější letiště jižní Itálie a v celonárodním žebříčku se s více jak 7 miliony přepravenými pasažéry řadí na šesté místo. Pro srovnání Ruzyně jich ročně odbaví 12 milionů. Více o Katánii najdete zde. Katánie je mimochodem také ideálním výchozím bodem pro objevování Etny.

Jak se dostat z letiště do města

Letiště se v podstatě nachází přímo ve městě, taxíkem jste tak v centru za necelých 10 minut. Sazba za jednosměrnou jízdu by nikdy neměla přesáhnout 20 euro – dáno městskou vyhláškou. Pro cestu do centra a okolí můžete využít i služeb Alibusu za 4 eura, který jezdí cca každých 20 minut.

Letecké společnosti v Catanii

V Catánii najdete kromě obligátní Alitalie i další letecké společnosti: Ryanair (linky z Říma Fiumicina, Milána, Berlína a dalších), Vueling, Easy Jet, WizzAir (přímá linka do Budapeště), Smart Wings (v letních měsících má přímé lety do Prahy), Volotea, Air Berlin a další.

Zda se vaše cesta na Sicílii neobejde bez velkého zavazadla a nebojíte se přestupu v Římě, vyplatí se v drtivé většině případů Alitalia – v ceně je velký kufr do 23Kg, často i přimhouří oko nad nějakou tou nadváhou, a občerstvení na palubě. Cena zpáteční letenky se pohybuje, v závislosti na konkrétních datech, v rozmezí 150-250 euro (4 000-6 800 Kč).

Pokud nepotřebujete velké zavazadlo, můžete zkusit Vueling – opět přestup v Římě Fiumicino.

Z nízkonákladovek se dá ještě nakombinovat Easy Jet, ten ale příliš nedoporučuji, protože se většinou čeká v Miláně, a to až 8 hodin. Bohužel za 8 hodin se v rámci turistiky nedá stihnout nic, dá se ale hodně utratit za kávičky apod., takže se to v konečném důsledku moc nevyplatí. Je také možná kombinace více nízkonákladovek (Wizz Air, Ryanair a Easy Jet), riskujete ovšem, že spoj nestihnete a zkušenost mi praví, že to za to opět nestojí.

Trváte-li na přímém letu, je v současné době jedinou možností z Prahy Smart Wings. Počítejte ale s tím, že velké zavazadlo je jen do 15Kg a každé další kilo vás přijde na 6 eur (cca 160 Kč). Občerstvení na palubě v ceně není, na Smart Wings jsou bohužel nízkonákladové jen služby. Zpáteční letenka se pohybuje od 310 euro (od 8 300 Kč). Linka funguje od května do konce září.

Pokud bydlíte na Moravě, můžete také zvážit přímou linku Wizz Air Budapešť-Catania. Cena za přímý let je ale podobná jako se Smart Wings, od 250 euro (od 6 800 Kč), a s podobnou úrovní služeb.

Letiště Palermo

Kostel San Cataldo je ukázkou pro Palermo typického, arabsko-normanského stylu

Kostel San Cataldo je ukázkou pro Palermo typického, arabsko-normanského stylu

Z Palerma do Prahy momentálně nic přímého nelétá. Pro Moraváky se ale nabízí možnost využít letiště ve Vídni. Z Bratislavy ani z Budapešti přímé lety, pokud vím, nejsou.

Spektrum leteckých společností, které létají do Palerma, je zhruba stejné jako do Katánie.

Počítejte ale s tím, že je letiště daleko za městem (cca 35 km), budete tedy potřebovat nějaký čas a peníze navíc, abyste se dostali do/z centra. Můžete využít autobusové linky Prestia e Comande, která letiště spojuje s hlavním vlakovým nádražím v Palermu. Jezdí od rána od 5 hodin, cca každou půl hodinu. Jednosměrná jízdenka vyjde na 6,30 euro, zpáteční na 11 euro.

Letiště Trapani

Vyhlídka na město Trapani na západní Sicílii

Vyhlídka na město Trapani na západní Sicílii

Nachází se na půl cesty mezi městy Marsala a Trapani, hned vedle vojenského letiště Birgi – až pojedete okolo, všimněte si vystavené historické stíhačky, nacházející se hned za branou. Letiště je v podstatě v rukách Ryanair, což s sebou nese jak výhody, tak nevýhody.

Jednou z nevýhod je např. to, že nedisponuje parkovištěm pro dlouhé stání, autobus tam jezdí jen v rozumné hodiny a v nerozumné hodiny vás taxikáři s největší pravděpodobností oberou až na kost. Poté, co jsme za jednu cestu, dlouhou necelých 5 km zaplatili 35 euro – a to bylo taxi objednané známým známého, co z Marsaly pochází – pro mě dostal hit „Cheap Flights“ od Fascinating Aida, úplně nový rozměr 🙂

Vynikající zprávou naopak je, že Ryanair od března 2017 zavádí přímou linku Praha-Trapani. Lze jen doufat, že odlety nebudou v 5 ráno.

Větrné mlýny a slaniska jsou nedílnou součástí krajiny mezi městy Trapani a Marsala na Sicílii

Větrné mlýny a slaniska jsou nedílnou součástí krajiny mezi městy Trapani a Marsala na Sicílii

Na letiště v Trapani se můžete dostat i z Palerma linkou Terravission, která krom jiného, jezdí i od hlavního vlakového a autobusového nádraží. Jedna cesta stojí 11 euro (cca 300 Kč) a trvá cca 45 minut.

Letiště Comiso

Nejmladší a nejmenší letiště na Sicílii nabízí zejména vnitrostátní linku s Ryanairem do Říma Fiumicina – hodí se v případě nějaké nízkonákladové kombinace s přestupem – a pak Alitalia. Většina místních letů je po Itálii, do Německa a pak zde najdete i linku do Bruselu a do Dublinu.

Comiso se nachází v centru skupiny barokních měst UNESCO Val di Noto, je ideálním výchozím bodem, jak k jejich objevování, tak i k nádherným plážím jihovýchodní a jižní Sicílie, viz “Pláže jihovýchodní Sicílie“.

Letiště Pantelleria

Na Pantellerii se dá dostat spoji Alitalia z následujících Italských měst: Palermo (hlavní spojovací letiště), Trapani, Řím Fiumicino, Milano Linate a Neapol, a to v cenovém rozmezí 120-300 eur (3 200-8 000 Kč). V létě se sem můžete dostat i s Blu Expres (např. přes Řím Fiumicino) a s Voloteou.

Ostrov Pantelleria leží blíže Tunisku, než Sicílii

Ostrov Pantelleria leží blíže Tunisku, než Sicílii

Letiště Lampedusa

Nejlépe se na Lampedusu dostanete z Palerma a to přímou linkou Alitalia za cca 130 euro, v přepočtu tedy za cca 3 500 Kč (cena za zpáteční letenku).

Na Lampeduse se nachází jedna z nejkrásnějších pláží Evropy: La spiaggia dei conigli, neboli Králičí pláž

Na Lampeduse se nachází jedna z nejkrásnějších pláží Evropy: La spiaggia dei conigli, neboli Králičí pláž