Na Sicílii jsou celkem čtyři mezinárodní letiště – na západní straně Trapani Birgi (Vincenzo Florio) – v podstatě pod kontrolou Ryanair, Palermo Punta Raisi (Giovanni Falcone), na východě pak Catania Fontanarossa (Vincenzo Bellini) a nedávno otevřené Comiso (Pio La Torre).
Kromě letišť na hlavním ostrově, má Sicílie ještě další dvě letiště, Lampedusa a Pantelleria, na vedlejších ostrovech. Z Katánie pak také létají pravidelné linky Air Malta a Alitalia na Maltu.
Letiště Catania (Katánie)
Největším letištěm na Sicílii je letiště v Katánii. Jedná se o nejvytíženější letiště jižní Itálie a v celonárodním žebříčku se s více jak 7 miliony přepravenými pasažéry řadí na šesté místo. Pro srovnání Ruzyně jich ročně odbaví 12 milionů. Více o Katánii najdete zde. Katánie je mimochodem také ideálním výchozím bodem pro objevování Etny.
Jak se dostat z letiště do města
Letiště se v podstatě nachází přímo ve městě, taxíkem jste tak v centru za necelých 10 minut. Sazba za jednosměrnou jízdu by nikdy neměla přesáhnout 20 euro – dáno městskou vyhláškou. Pro cestu do centra a okolí můžete využít i služeb Alibusu za 4 eura, který jezdí cca každých 20 minut.
Letecké společnosti v Catanii
V Catánii najdete kromě obligátní Alitalie i další letecké společnosti: Ryanair (linky z Říma Fiumicina, Milána, Berlína a dalších), Vueling, Easy Jet, WizzAir (přímá linka do Budapeště), Smart Wings (v letních měsících má přímé lety do Prahy), Volotea, Air Berlin a další.
Zda se vaše cesta na Sicílii neobejde bez velkého zavazadla a nebojíte se přestupu v Římě, vyplatí se v drtivé většině případů Alitalia – v ceně je velký kufr do 23Kg, často i přimhouří oko nad nějakou tou nadváhou, a občerstvení na palubě. Cena zpáteční letenky se pohybuje, v závislosti na konkrétních datech, v rozmezí 150-250 euro (4 000-6 800 Kč).
Pokud nepotřebujete velké zavazadlo, můžete zkusit Vueling – opět přestup v Římě Fiumicino.
Z nízkonákladovek se dá ještě nakombinovat Easy Jet, ten ale příliš nedoporučuji, protože se většinou čeká v Miláně, a to až 8 hodin. Bohužel za 8 hodin se v rámci turistiky nedá stihnout nic, dá se ale hodně utratit za kávičky apod., takže se to v konečném důsledku moc nevyplatí. Je také možná kombinace více nízkonákladovek (Wizz Air, Ryanair a Easy Jet), riskujete ovšem, že spoj nestihnete a zkušenost mi praví, že to za to opět nestojí.
Trváte-li na přímém letu, je v současné době jedinou možností z Prahy Smart Wings. Počítejte ale s tím, že velké zavazadlo je jen do 15Kg a každé další kilo vás přijde na 6 eur (cca 160 Kč). Občerstvení na palubě v ceně není, na Smart Wings jsou bohužel nízkonákladové jen služby. Zpáteční letenka se pohybuje od 310 euro (od 8 300 Kč). Linka funguje od května do konce září.
Pokud bydlíte na Moravě, můžete také zvážit přímou linku Wizz Air Budapešť-Catania. Cena za přímý let je ale podobná jako se Smart Wings, od 250 euro (od 6 800 Kč), a s podobnou úrovní služeb.
Letiště Palermo
Z Palerma do Prahy momentálně nic přímého nelétá. Pro Moraváky se ale nabízí možnost využít letiště ve Vídni. Z Bratislavy ani z Budapešti přímé lety, pokud vím, nejsou.
Spektrum leteckých společností, které létají do Palerma, je zhruba stejné jako do Katánie.
Počítejte ale s tím, že je letiště daleko za městem (cca 35 km), budete tedy potřebovat nějaký čas a peníze navíc, abyste se dostali do/z centra. Můžete využít autobusové linky Prestia e Comande, která letiště spojuje s hlavním vlakovým nádražím v Palermu. Jezdí od rána od 5 hodin, cca každou půl hodinu. Jednosměrná jízdenka vyjde na 6,30 euro, zpáteční na 11 euro.
Letiště Trapani
Nachází se na půl cesty mezi městy Marsala a Trapani, hned vedle vojenského letiště Birgi – až pojedete okolo, všimněte si vystavené historické stíhačky, nacházející se hned za branou. Letiště je v podstatě v rukách Ryanair, což s sebou nese jak výhody, tak nevýhody.
Jednou z nevýhod je např. to, že nedisponuje parkovištěm pro dlouhé stání, autobus tam jezdí jen v rozumné hodiny a v nerozumné hodiny vás taxikáři s největší pravděpodobností oberou až na kost. Poté, co jsme za jednu cestu, dlouhou necelých 5 km zaplatili 35 euro – a to bylo taxi objednané známým známého, co z Marsaly pochází – pro mě dostal hit „Cheap Flights“ od Fascinating Aida, úplně nový rozměr 🙂
Vynikající zprávou naopak je, že Ryanair od března 2017 zavádí přímou linku Praha-Trapani. Lze jen doufat, že odlety nebudou v 5 ráno.
Na letiště v Trapani se můžete dostat i z Palerma linkou Terravission, která krom jiného, jezdí i od hlavního vlakového a autobusového nádraží. Jedna cesta stojí 11 euro (cca 300 Kč) a trvá cca 45 minut.
Letiště Comiso
Nejmladší a nejmenší letiště na Sicílii nabízí zejména vnitrostátní linku s Ryanairem do Říma Fiumicina – hodí se v případě nějaké nízkonákladové kombinace s přestupem – a pak Alitalia. Většina místních letů je po Itálii, do Německa a pak zde najdete i linku do Bruselu a do Dublinu.
Comiso se nachází v centru skupiny barokních měst UNESCO Val di Noto, je ideálním výchozím bodem, jak k jejich objevování, tak i k nádherným plážím jihovýchodní a jižní Sicílie, viz “Pláže jihovýchodní Sicílie“.
Letiště Pantelleria
Na Pantellerii se dá dostat spoji Alitalia z následujících Italských měst: Palermo (hlavní spojovací letiště), Trapani, Řím Fiumicino, Milano Linate a Neapol, a to v cenovém rozmezí 120-300 eur (3 200-8 000 Kč). V létě se sem můžete dostat i s Blu Expres (např. přes Řím Fiumicino) a s Voloteou.
Letiště Lampedusa
Nejlépe se na Lampedusu dostanete z Palerma a to přímou linkou Alitalia za cca 130 euro, v přepočtu tedy za cca 3 500 Kč (cena za zpáteční letenku).

Na Lampeduse se nachází jedna z nejkrásnějších pláží Evropy: La spiaggia dei conigli, neboli Králičí pláž