Začátek listopadu se na Sicílii nese v slavnostním duchu. Už v půlce října se začínají objevovat typické „dušičkové“ sladkosti jako jsou „ossa dei morti“, „mustazzola“ nebo „rame di napoli“ a děti začínají vyhlížet dárečky…

Nene, halloween to není. Dárky tady přináší, v noci z prvního a na druhého listopadu mrtví předkové a většinou ho nechají pod postelí. Nadělují sladkosti a drobné ale i větší hračky, podobně jako náš Mikuláš.

Rame di Napoli, typické dušičkové cukroví podobné našemu perníku

Rame di Napoli, typické dušičkové cukroví podobné našemu perníku

Děti jdou pak nazítří, tj. druhého listopadu, spolu s rodiči poděkovat za dárek předkům na hřbitov. Všichni samozřejmě slavnostně oblečení.

Další součástí tradice je pak vystavení fotografií a zapálení svíčky – na den mrtvých jsou zkrátka mrtví znovu součástí rodiny.

Slavíme dušičky...všichni pěkně pohromadě :)

Slavíme dušičky…všichni pěkně pohromadě 🙂

Oficiálně je státní svátek 1. listopadu a slaví se svátek Všech svatých. Vytvoří se tedy prostor k tomu, aby se rytmus zpomalil a mohlo se vzpomínat. Na mnoha místech na ostrově se také pořádají tzv. dušičkové trhy, jejichž součástí jsou i kolotoče, prodavači cukrové vaty a podobných zdravých lahůdek 🙂

Dušičkový trh v Katánii

Dušičkový trh v Katánii