Uprostřed kopců pokrytých vinicemi, se na jihozápadní Sicílii nachází zneklidňující dílo italského umělce Alberta Burriho.

Zemětřesení v roce 1968

Gibellina bylo město. Přestalo, stejně jako Salaparuta a Montevago a dalších 10 měst, existovat v noci ze 14. na 15. ledna 1968. Ničivé zemětřesení tehdy zasáhlo větší část západní Sicílie, včetně Palerma, Agrigenta a provincie Trapani.

Když se procházíte ulicemi ztraceného města, máte pocit, jako byste se nacházeli uvnitř obrovského hřbitova nebo památníku. Ruiny města byly zalité do betonu a tím v podstatě vznikla dvourozměrná napodobenina Staré Gibelliny, se všemi svými ulicemi a bloky domů. Monument zabírá vice jak 8 000 m2.

Výhled na Gibellinu z protějšího kopce.

Výhled na Gibellinu z protějšího kopce.

Sarkofág pro město

Nápad na vytvoření obřího sarkofágu vznikl v době, kdy bylo zhruba 20 kilometrů odsud dokončováno nové město Gibellina Nuova. Stavba byla zahájena v roce 1984, dostavba monumentu se nicméně protáhla natolik, že byl dokončen až v roce 2015. Alberto Burri, který zemřel v roce 1995, se dokončení svého díla tedy nedočkal.

Hranice mezi novou a starou částí je zřetelně vidět. Původně měl být totiž celý sarkofág zářivě bílý, jako je právě ona nová část, která se nachází v nejnižším bodě bývalého města.

Rozdíl mezi starou a novou částí sarkofágu

Rozdíl mezi starou a novou částí sarkofágu

Přes hory a doly

Památník staré Gibelliny se nachází uprostřed západního výběžku Sicílie, na dosah měst Salemi a Castelvetrano. Monument se nachází ve volné přírodě, je tedy přístupný ze všech stran. Je možné jej navštívit v libovolnou denní či noční dobu. Vstupné se neplatí.

Rada na závěr: Nenechte se odradit rozbitými a křivolakými silničkami, které často musíte sdílet se stády ovcí. Návštěva Staré Gibelliny opravdu stojí za to.