Jedna z hlavních otázek je, zda se vůbec dá na Etně lyžovat. A odpověď? Ano! Dokonce s výhledem na moře! Na Etně se nachází dvě lyžařská střediska, na jižní a severní straně. Vybrat si můžete hned z několika sjezdovek s náročností od modré po červenou.

Etna tak v Evropě nabízí zcela unikátní zážitek lyžovačky na aktivní sopce s výhledem na moře. To jinde prostě nenajdete! Cenou za to jsou ovšem nestabilní sněhové podmínky. Jsou roky, kdy se lyžuje od prosince do května, a pak jsou roky, kdy vleky běží dohromady pouhý týden v roce. Největší šance na dobré podmínky pro lyžování na Etně jsou v lednu a v únoru.

Zde najdete informace o aktuální situaci na sjezdovkách. Je-li u jména střediska zelený čtvereček, znamená to, že je alespoň jedna sjezdovka otevřená, červená značí, že na lyžování na Etně můžete zapomenout.

Jak se dostat na Rifugio Sapienza (jižní strana Etny)?

Lyžařské středisko Etna sud – Rifugio Sapienza má tu nespornou výhodu, že se tam snadno dostanete veřejnou dopravou. Každé ráno v 8:15 odjíždí z centrální části kruhového objezdu před nádražím v Katánii autobus. Pokud tedy řidiči zrovna nestávkují, v takovém případě tam na místě autobusů číhají taxíky i „amatéři“ s vlastními auty, kteří turisty za lidový příplatek vyvezou, kam potřebují. Autobus jede nahoru přes 1,5h, což je dané tím, že se po cestě staví v městečku Nicolosi na snídani (30-40 minut). Teoreticky jede autobus ještě v 11:30, nicméně dost často vynechá a vzhledem k tomu, že autobus zpět do Katánie jede pouze jeden v 16:30, ve většině případů se ten druhý spoj nevyplatí.

Plánek sjezdovek na jižní straně Etny - Rifugio Sapienza

Plánek sjezdovek na jižní straně Etny – Rifugio Sapienza

Sjezdovky na jižní straně Etny

Jakmile se dostanete do turistického střediska ve výšce téměř 2000 m. n. m., můžete si půjčit lyže a vyrazit na svah. Nahoru jezdí vajíčko, jedna sedačková lanovka a dále tři vleky. Je zde celkem pět sjezdovek, čtyři červené a jedna modrá. Nečekejte ovšem alpskou kvalitu sněhu a tratí, asi byste byli zklamaní. Na druhou stranu si můžete dát vynikající sicilský oběd, třeba v baru úplně na konci parkoviště směr Zafferana. Jakmile se skutálíte dolů k moři, můžete si užívat příjemné, na české poměry jarní, počasí.

Lyžovačka s výhledem na krátery, Kalábrii a moře!

Lyžovačka s výhledem na krátery, Kalábrii a moře!

Sjezdovky na severní straně Etny

Do střediska na severní straně, které se nazývá Piano Provenzana, se dostanete pouze vlastní dopravou. Velkou výhodou jsou výrazně lepší sněhové podmínky než na jižní straně a nepřítomnost turistů. Lyžování na Etně si zde užijete ve výšce přibližně 1900-2300 m. n. m., k dispozici jsou čtyři sjezdovky, jedna sedačková lanovka a tři vleky. Obtížnost se i zde pohybuje mezi modrou a červenou. Ve středisku naleznete několik půjčoven lyžařských potřeb a samozřejmě i restaurace, protože o jídlo jde na Sicílii až na prvním místě 🙂

Plánek sjezdovek na severní straně Etny - Piano Provenzana

Plánek sjezdovek na severní straně Etny – Piano Provenzana

Kde si půjčit lyže nebo snowboard?

Přímo na parkovišti pod lanovkou jsou půjčovny lyžařských/snowboardových potřeb. Za den za lyže zaplatíte cca 15-20 € (400-540 Kč), za snowboard 20-25 € (540-675 Kč). K dispozici jsou i sněžnice za cca 10 € (270 Kč). Za cca 22 € je pak možné zapůjčení i zimní bundy.

Lyžování na Etně - s jedních z aktivních vrcholových kráterů nad sebou!

Lyžování na Etně – s jedních z aktivních vrcholových kráterů nad sebou!

Kolik stojí vleky?

Tarify se rok od roku liší. Celodenní permice většinou vyjde na cca 30 € (810 Kč), odpolední pak na cca 19 € (513 Kč). Vleky jezdí od 9:00 do 16:00, kdy se odpolední tarif počítá od 12:00.

Etna na běžkách

Pro milovníky běžek je k dispozici parádní okružní trasa okolo Etny zvaná Altomontana. Jediným problémem je, že začínáte a končíte ve dvou různých místech a z cílové oblasti nejezdí veřejná doprava. Celá trasa měří v kratší variantě od Rifugia Sapienza po Rifugio Brunek cca 37 km, v delší variantě od Rifugio Sapienza po Milo má necelých 50 km. Výškový rozdíl je cca 300 m a ve směru z jihu na sever stezka převážně klesá.

Běžkování na sevrení straně Etny - sníh, krátery a břízy

Běžkování na sevrení straně Etny – sníh, krátery a břízy

Na severní straně můžete také vyzkoušet okruh zvaný Pioana, dlouhý přibližně 5 km, začínající u turistického střediska Piano Provenzano na severní straně. Budete se pohybovat ve výšce cca 1800 m. n. m.

I na jižní straně máte možnost využít dva okruhy o celkové délce zhruba 10 km, které začínají v lokalitě Piano Vettore.