Léto je v plném proudu, a tak je třeba se pustit i do typicky sezónního tématu – moře, pláže, slunečníky a vodní melouny!

Jihovýchodní Sicílie je turismem zatím v podstatě málo poznamenaná. Objevili ji ve velkém hlavně Němci, ale ti už tradičně jsou deset, dvacet let napřed a udávají směr. Jihovýchod má drobnou nevýhodu v tom, že je relativně daleko od nejbližšího mezinárodního letiště (Katánie). Na druhou stranu může nabídnout krásné přírodní parky, města Val di Noto (skupina barokních měst zapsaná na seznamu UNESCO) a v neposlední řadě i pláže s jemným pískem a průzračnou teplou vodou, kterým se teď budeme blíže věnovat.

Není pláž jako pláž

Na Sicílii a obecně v Itálii je několik druhů pláží. Těm se slunečníky, barem a ostatním zázemím se říká lido. Za vstup se zde vždy platí, protože se jedná o jakési přímořské koupaliště. Je možné si připlatit za slunečník, lehátka, půjčení sportovních potřeb (součástí bývají i hřiště) nebo za teplou sprchu (studená bývá v ceně).

Pak jsou pláže, kde je třeba zaplatit za parkování, často v ceně dostanete i sprchy, občas i toalety. Pláže jsou ale „na divoko“ a žádné další zázemí zde nenajdete. Takže takový kompromis mezi pohodlím a přírodou.

Poslední kategorií jsou pak pláže volné, u kterých obvykle zaparkujete, jak chcete a to, co budete potřebovat, si musíte přivézt s sebou.

Samostatnou kategorii pak tvoří hotelové pláže, ale ty by vás zajímaly pouze v případě pobytu v daném hotelu, protože pro veřejnost bývají nepřístupné.

Obdobné dělení se uplatňuje i v případě koupání na skalách, což se týká oblasti mezi Katánií a Ripostem, a pak na několika dalších místech. Můžete zde najít pontony (dřevěné platformy postavené na skále pro větší pohodlí a lepší přístup do vody), nebo, pokud jste dobrodružnější povahy, si můžete najít nějaký koutek, kde se spokojíte s hrbolatou skálou. Největší devizou koupání na skalách je podmořský svět, takže kdo se rád potápí, dá asi přednost skalám před pískem. Potápění s výbavou se budeme věnovat třeba někdy příště.

Koupání na skalách mezi Catanii a Ripostem - nejlepší místo pro potápění!

Koupání na skalách mezi Catanii a Ripostem – nejlepší místo pro potápění!

Il Gelsomineto

Náš rodinný hit letošní sezóny – máme ji nejblíže, jsou tam sprchy, písek a moře jak víno. V severní části ústí říčka Cassibile a za ní je jeden celkem zachovalý bunkr z 2. světové války (viz. 2. světová válka na Sicílii). Hygienické zázemí se nachází poblíž řeky, voda postačí na osprchování, ale pitná není.

Kousek od Cassibile se nachází krásná pláž Gelsomineto

Kousek od Cassibile se nachází krásná pláž Gelsomineto

Jak se tam dostat?

Sjezd Cassibile na dálnici A18 Catania-Rosolini, vydejte se směr Avola. Přejedete koleje a prvním kruhovým objezdem se vydáte přes most. Hned za mostem se dejte po nezpevněné cestě doprava a pokračujte až k vjezdu, kde vás chlapík v boudě šábne o 5-12 euro za vjezd. Vybaví vás i sympatickým pytlíkem na odpadky.

Platí se?

Ano, cena závisí na denní době (po 13:30 se platí 5 euro), zatímco v sobotu a v neděli dopoledne v sezóně po vás budou chtít 12 euro. Po 17:30, někdy po 18 hodině, se neplatí, protože to chlápci zabalili a šli hrát briskolu.

Paradiso del mare – Sabbie d’Oro

Jedná se o jednu pláž se dvěma možnými vstupy. Vlevo je malý vápencový útes, na který lze vylézt po stezce, která začíná na kamenité části pláže poblíž kempu Paradiso del mare. Nahoře je bohatá populace trpasličích palem a krásný výhled. Je také možné projít přes horní plošinu, přejít kousek pole a dostat se do vedlejší zátoky, kde jsou sice valouny, které nejsou na ležení úplně nejkomfortnější, nicméně si tam můžete užít soukromí i v neděli, a to v plné sezóně.

Jedna z mnoha lidmi zapomenutých zátok s bílými valouny mezi Avolou a Cassibile

Jedna z mnoha lidmi zapomenutých zátok s bílými valouny mezi Avolou a Cassibile

Loni byl na pláži i bar a jakási sprcha, takže to vypadá, že se nabídka služeb rozšiřuje.

Mezi Avolou a Cassibile se nachází množství zátok a to jak s pískem, tak s valouny

Mezi Avolou a Cassibile se nachází množství zátok a to jak s pískem, tak s valouny

Jak se tam dostat?

Sjezd Avola na dálnici A18 Catania-Rosolini, vydejte se směr Cassibile. Po pravé straně nejprve uvidíte odbočku na kemp Sabbie d’Oro a poté je malá, úzká (pro jedno auto široká) odbočka na kemp Paradiso del mare.

Platí se?

Je třeba platit parkovné a to na obou vjezdech, cca 5-10 euro – parkovišť je vícero.

Přírodní rezervace Vendicari – od Elora po San Lorenzo

Na severu její hranici tvoří vykopávky antického řeckého města Eloro – jednoho z uzlových bodů východní Sicílie. Jih ohraničuje pláž s vyhledávaným kempem San Lorenzo a městečko Marzamemi. V rezervaci ústí dvě řeky a nachází se zde i opuštěné tonnary (továrny na zpracování tuňáka) a slaniska.

Vendicari je v sezóně vyhledávanou oblastí pro koupání, mimo sezónu pak přitahuje turisty jakožto ptačí rezervace. Mnoho druhů v ní žije stabilně a v době migrací se zde stahují hejna, která táhnou z Evropy do Afriky a naopak. Na některých místech jsou instalované pozorovací boudy.

V rezervaci je asi desítka pláží s podobnými charakteristikami – písek, zátoky, příjemně teplé moře, žádné nebo naprosto minimální vybavení a, až na pár výjimek, bezplatné parkování.

V severní části u Elora ústí do moře řeka Tellaro a kousek níže najdete laguny.

V severní části rezervace Vendicari se u ústí řeky Tellaro nachází vykopávky antického města Eloro

V severní části rezervace Vendicari se u ústí řeky Tellaro nachází vykopávky antického města Eloro

ednou z nejznámějších pláží je Calamosche, neboli Muší zátoka. Její velkou nevýhodou je vzdálenost od parkoviště a to zejména, když je horko. Počítejte s tím, že budete muset urazit 20-30 minut po slunci.

Pláž Calamosche, v srdci přírodní rezervace Vendicari, je jednou z nejvyhlášenějších na celé Sicílii

Pláž Calamosche, v srdci přírodní rezervace Vendicari, je jednou z nejvyhlášenějších na celé Sicílii

Níže najdete pláž Vendicari (ukazatel na Pantani – mokřady).

Pláže na jihovýchodní Sicílii - přírodní rezervace Vendicari

Pláže na jihovýchodní Sicílii – přírodní rezervace Vendicari

Úplně na jihu přírodní rezervace se nachází San Lorenzo – vyhlášené místo pro rodiny s dětmi.

Pláž San Lorenzo

Pláž San Lorenzo

Jak se tam dostat?

Sjezd Noto na dálnici A18 Catania-Rosolini, vydejte se směr Pacchino. Podél silnice je množství odboček na jednotlivé pláže.

Platí se?

Za vstup na pláže se neplatí. Na některých místech se platí za parkování. Jedná se např. o pláž Calamosche, kde je v parkovném i sprcha, nebo o pláž pod vykopávkami Elora (2,50 euro).

Na drink a cremolatu do Marzamemi

Až budete koupáním patřičně vyčerpaní, vydejte se na večerní posezení do Marzamemi. Jedná se o mrňavé městečko na jihovýchodní špici Sicílie, původně obývané rybáři. Po druhé světové válce lov ryb (zejména tuňáka) a jejich zpracování upadl a domky u moře se vylidnily. Před cca 20 lety ovšem došlo k jakémusi znovuzrození lokality díky turismu a cizincům, kterým maličké domky u moře učarovaly.

Bývalé rybářské domky v Marzamemi

Bývalé rybářské domky v Marzamemi

Od té doby je toto roztomilé městečko jedno z nejvyhledávanějších míst jihovýchodu, pro dovolenou, relaxaci a nejrůznější kulturní akce – krom jiného zde probíhá i letní filmový festival (Filmový festival v Marzamemi – odkaz). Historické centrum je plné nejrůznějších příjemných restaurací i barů, kde si můžete dát aperitiv.

Jedna z mnoha restaurací v centru Marzamemi, se připravuje na večerní hosty

Jedna z mnoha restaurací v centru Marzamemi, se připravuje na večerní hosty

Na náměstí v baru, poblíž starého kostela (naproti je pak i nový, funkční), rozhodně nesmíte vynechat cremolatu – jedná se v podstatě o zmražené a rozemleté ovoce v kelímku. V nabídce bývá fíková, broskvová, jahodová, melounová a několik dalších. Porce stojí 3 eura.

Capo delle Correnti

Nejjižnější cíp Sicílie, kde se setkává Jónské moře se Středozemním. Můžete si užít jedinečný zážitek vykoupat se během několika minut ve dvou různých mořích. Pláž je písčitá a na konci výběžku, kam se dá celkem bez problému dostat, najdete opuštěnou věž. Pokud se k ní vydáte, dejte si pozor na střepy a další neřád.

Capo delle Correnti je nejjižnější výběžek Sicílie, kde se střetává Jónské moře se středozemním

Capo delle Correnti je nejjižnější výběžek Sicílie, kde se střetává Jónské moře se středozemním

Jak se tam dostat?

Ideálně s navigací. Bez navigace zamiřte směr Pacchino, pak byste už měli narazit na ukazatele směr Portopalo di Capo Passero či Capo delle Correnti.

Platí se?

Pláž je zdarma, platí se za parkování.

Carratois

I přesto, že i zde je moře mokré a slané, jedná se, na rozdíl od předchozích zastávek, už o moře Středozemní. U pláže jsou pohledné duny a je možné si ji užít jak ve variantě „na divoko“, tak i na „lidu“ pod slunečníkem a na lehátku. Pláž je dlouhá, široká a moc pěkná.

Na jižním pobřeží Sicílie se u Středozemního moře nachází pláž Carratois

Na jižním pobřeží Sicílie se u Středozemního moře nachází pláž Carratois

Jak se tam dostat?

Ideálně s navigací, když zadáte kemp Carratois. Bez navigace zamiřte směr Pacchino, pak byste měli narazit na ukazatele směr Capo Passero a následně i Carratois.

Platí se?

Za parkování a za vstup na „lido“. Pláž je zdarma, bez služeb.

A co ty vodní melouny?

Ač je to k nevíře, zjistili jsme po letech zkoumání, že nejlepší a nejlevnější melouny se prodávají v supermarketech, nikoliv na trhu nebo u prodejců u silnice. Platí tedy pro ně to, co pro ostatní ovoce a zeleninu neplatí. Trhy pořád zůstávají nejlepším místem, kde si opatřit ovo-zelo, nicméně pro meloun vyrazte do Simply, Conadu, Coopu či Auchanu. Deset kilo melounu lze pořídit za 4-5 euro.

Nejlepší meloun je vychlazený a na pláži!

Nejlepší meloun je vychlazený a na pláži!