Chtěli byste se podívat na místa, po kterých se procházel filmový don Corleone junior? Pak byste se neměli vypravit do Corleone ale do provincií Messina a Catania na východním pobřeží Sicílie, kde se film ve skutečnosti natáčel.

Corleone bez Corleone aneb kde se vlastně točilo?

První část ságy Kmotr vznikla v sedmdesátých letech a tou dobou bylo Corleone, město, ze kterého imaginární mafiánský rod pochází, příliš moderní. Proto se režisér Francis Ford Coppola rozhodl najít jinou lokalitu, která by lépe odpovídala 50. létům, tedy době, ve které se film odehrává.

Volba padla na čtyři městečka, nacházející se na sever od Etny – částečně v provincii Catania a částečně v provincii Messina.

 

Místa, ze kterých Coppola poskládal Corleone

Začněme záběry, ve kterých Michael (Al Pacino) přichází do Corleone, které není Corleone ale Motta Camastra v provincii Messina.

Městečko Motta Camastra, místo, kde se natáčel Kmotr.

Městečko Motta Camastra, místo, kde se natáčel Kmotr.

Hory, které se ve snímku objevují, jsou Peloritány. Turisticky zatím téměř neprobádané i přes to, že mohou mnohé nabídnout a to zejména milovníkům turistiky i lezení – můžete si například slaňovat jeden z mnoha vodopádů.

V horách kolem natáčecích lokalit je hned několik krásných vodopádů.

V horách kolem natáčecích lokalit je hned několik krásných vodopádů.

Přímo pod obcí Motta Camastra teče řeka Alcantara se svými slavnými lávovými soutěskami. Kousek za řekou se pak můžete kochat siluetou Castiglione di Sicilia. Po stopách Kmotra se zkrátka vyplatí vyrazit i bez Kmotra.

Lávové soutěsky Alakntary

Lávové soutěsky Alkantary

Castiglione di Sicilia s Etnou v pozadí

Castiglione di Sicilia s Etnou v pozadí

V momentě, kdy skupinka prochází kolem kostela, se už ale nacházíme jinde, u kostela Nesvětějšího Zvěstování (Santissima Annunziata) ve Forza d’Agrò, kousek do slavné Taorminy.

Katedrála ve Forza d'Agro

Katedrála ve Forza d’Agro

Zatímco veleslavný bar Vitello se nachází na náměstí v Savoce , co by kamenem dohodil od Forzy d’Agrò.

Filmem proslavený bar Vitelli na náměstí v Savoce

Filmem proslavený bar Vitelli na náměstí v Savoce

Svatba s Apollonií se odehrává také v Savoce, tentokrát ale v kostele Sv. Mikuláše (San Nicolò), stejně tak i následující procesí. Savoca je mimochodem součástí prestižní skupiny nejkrásnějších středověkých městeček Itálie (Borghi più belli d’Italia).

Kostel sv. Mikuláše v Savoce

Kostel sv. Mikuláše v Savoce

Kmotr 3

Malou roličku ve třetím dílu získala i krásná železniční stanice Taormina-Giardini, kterou jste mohli vidět i v jednom z Benigniho filmů, Piccolo diavolo.

Vlakové nádraží v Taormině

Vlakové nádraží v Taormině

Když se přeneseme do třetího dílu (objeví se ale i v prvním a v druhém díle), narazíme zde na Sicilské sídlo Miachaela. To se nachází v obci Fiumefreddo di Sicilia a odpovídá hradu Castello degli Schiavi v ulici Marina. Zde také dochází k výbuchu automobilu a k tragické smrti Apollonie. Odehrává se zde i samotný závěr třetího dílu.

Fiumefreddo je mimochodem vyhlášenou přímořskou lokalitou se štěrkovou pláží a výhledem na Etnu.

Ústí řeky Alkantara u pláže ve Fiumefreddu

Ústí řeky Alkantara u pláže ve Fiumefreddu

Grande finale v Palermu

V závěru třetího dílu se podíváme také do Palerma a to konkrétně do Teatra Massima a na jeho monumentální schodiště, kde dojde k zavraždění Michaelovy dcery Mary.