Zima na Sicílii

Leden

Počasí: Leden je, spolu s únorem, zpravidla nejstudenějším a nejméně příjemnějším měsícem. Po Novém roce bývá obvykle kolem 5-10°C a vlhko. Možná se vám to nezdá nijak hrozné ale vzhledem k tomu, že na Sicílii má topení zhruba tolik bytů, co v Čechách klimatizaci, není to žádná sranda. Sluníčko ovšem hřeje i v lednu, takže před zimou můžete utéct někam na lavičku. Divné, ale je to tak.

Oběd v Syrakusách začátkem ledna

Oběd v Syrakusách začátkem ledna

Nejteplejší leden, co pamatuju, byl loni (2015), kdy jsme si užívali sluníčka a teploty 18°C ještě v půlce měsíce.

Aktivity: Stejně jako ostatní zimní měsíce, je leden super na túry v nižších polohách, na návštěvy památek – především vykopávek. V tuto dobu také obvykle začíná lyžařská sezóna na Etně.

Svátky a oslavy: Na Tři krále končí období betlémů, i těch živých. Třetí týden v lednu pak začínají oslavy sv. Agáty v Katánii, za vidění stojí i sv. Sebastián v Acireale (20.ledna).

Ovoce:Citrusy, kiwi, případně i jablka a hrušky.

Únor

Počasí: První dva týdny v únoru jsou obvykle nejstudenější v celém roce. Je vlhko, „lezavo“, ale většinou bývá jasno. Teploty se obvykle pohybují kolem 10°C.

Aktivity: Túry, za pěkného počasí jízda na kole, návštěva památek. V únoru se často ještě lyžuje na Etně.

Svátky a oslavy: V únoru probíhá největší oslava celé Itálie a třetí největší katolická slavnost na světě – svatá Agáta v Katánii, která každoročně přitáhne na milion účastníků a zvědavců. Únor je také měsícem karnevalu. Největší a nejkrásnější je v Acireale, další důležitý je pak v Sciacce. V Agrigentu se koná folklórní festival Mandorla in fiore, svátek kvetoucích mandloní.

Svátek sv. Agáty v Katánii probíhá první týden v únoru a provází ho několik velkolepých ohňostrojů

Svátek sv. Agáty v Katánii probíhá první týden v únoru a provází ho několik velkolepých ohňostrojů

Ovoce: Začátkem února se začínají objevovat krvavé pomeranče. Vrcholí sezóna cedrátu, který vypadá jako obří citron, ale chutná jinak.

Jaro na Sicílii

Březen

Počasí: U nás máme „aprílové počasí“, Italové mají „marzo pazzo“, neboli bláznivý březen, pro který jsou typické prudké změny počasí. Sice bývá ještě docela chladno, ale sluníčko už začíná nabírat na síle. Teploty jsou obvykle kolem 15°C a začínají nám tu kvést citrusy.

Aktivity: Březen se v závislosti na počasí hodí k turistice buď pěšky, nebo na kole, po přírodě i ve městě.

Svátky a oslavy: V březnu nebo v dubnu probíhají po celé Sicílii oslavy Velikonoc a některé z nich opravdu stojí za to. Nutno zmínit především oslavy v následujících městech: Enna, Pietraperzia, Trapani, San Biaggio Platani a Caltanisetta.

Velikonoční oslavy v Trapani na západní Sicílii

Velikonoční oslavy v Trapani na západní Sicílii

Ovoce: Březen je sice ještě měsíc citrusů, ale koncem měsíce se už začínají objevovat například první mišpule.

Duben

Počasí: Začíná být opravdu pěkně, slunečno a teplo. Teploty se často poprvé vyšplhají k 30°C.

Aktivity: Na státní svátek 25.dubna – osvobození od fašismu, se jde tradičně poprvé k moři a první otužilci se i vykoupou.

Svátky a oslavy: V dubnu stojí za vidění zejména svátek sv. Jiří v Modice, připadající na 23.4. V městečku Ramacca pak probíhá slavnost artyčoků. Pokud je máte rádi anebo jste je ještě neochutnali, nesmíte si tuto slavnost nechat ujít.

Slavnost artyÄoků v mÄ›stÄ› Ramacca


Slavnost artyčoků v městě Ramacca

Ovoce: Začínají mišpule a objevují se první jahody.

Léto na Sicílii

Květen

Počasí: Co se týká počasí, květen už lze považovat za začátek léta. Až na výjimky je většinou teplo, slunečno, teploty se pohybují v rozmezí 25-30°C.

Aktivity:Poslední měsíc na trekking a na kolo v nižších polohách. V druhé polovině měsíce na to už obvykle bývá moc horko.

Svátky a oslavy: Za zmínku stojí svátek sv. Alfia v městečku Trecastagni na Etně, který je tradičně spojen s trhem s novým česnekem. Městečko je v tu dobu doslova zavalené copy, snopy a věnci z čerstvého česneku, čímž vytváří ochrannou bariéru proti upírům minimálně do vzdálenosti 20 km. Další velice zajímavá slavnost se odehrává v městečku Calatabiano, kde se slaví svátek sv. Filipa. Ve městě Noto, jenž je součástí seznamu světového dědictví UNESCO, pak probíhá „Infiorata“, což obnáší nádherné květinové dekorace po celém městě. Na západní straně ostrova v San Vito Lo Capo probíhá mezinárodní festival pouštění draků.

Při příležitosti svátku sv. Alfia v městečku Trecastagni na Etně probíhá trh s novým česnekem

Při příležitosti svátku sv. Alfia v městečku Trecastagni na Etně probíhá trh s novým česnekem

Ovoce: Ještě se dají sehnat poslední pomeranče – většinou ukrutně sladké. Vrcholí sezona jahod. Všude se prodávají i silně aromatické a moc dobré měsíční jahůdky.

Červen

Počasí: Od druhé poloviny červa už prší jen zřídkakdy. Další déšť lze očekávat až koncem srpna, případně začátkem září.

Aktivity: V druhé polovině měsíce teplota vody dosáhne teploty snesitelné i pro místní, začíná tak koupací sezóna. Červen je také poslední měsíc, kdy se dá rozumně chodit po památkách, po městech a po vykopávkách.

Svátky a oslavy: Probíhá slavnost jahod v městečku Maletto na Etně. Koncem měsíce se slaví sv. Pavel, který odpovídá dožínkám. Největší slavnost sv. Pavla se odehrává v městečku Palazzolo Acreide a opravdu stojí za to. Státní svátek založení republiky připadá na 2.června.

Svátek sv. Pavla v Palazzolo Acreide: nedočkavci můžou rovnou skočit na 4:30 🙂 Pozn.: Střechu nalevo od kostela samozřejmě uhasili 😉

Ovoce: Objevují se první třešně a meruňky. Pomalu končí jahody. Koncem měsíce se pak objevují první melouny.

Červenec

Počasí: Teploty nad 25°C, pravděpodobnost deště minimální. Ve městech ještě nebývá nesnesitelné horko, ale moře už je příjemně teplé.

Aktivity: Ideální měsíc na válení u moře – pro Italy sotva začala sezóna a navíc ještě není odporné horko. Na velké chození po památkách to už ovšem není. Túry se dají dělat na Etně a to zejména na Altomontaně – spát se dá pod širákem, i v 1 800 m n. m.

Altomontana na Etně nabízí ideální podmínky pro letní tůry pěšky i na kole

Altomontana na Etně nabízí ideální podmínky pro letní tůry pěšky i na kole

Svátky a oslavy: V červenci má svůj svátek sv. Rozálie, patronka Palerma. Slavnost se odehrává 14.7. přímo v Palermu.

Ovoce: První broskve, nektarinky. Začíná sezóna vodních, žlutých melounů a melounů cantalupe.

Srpen

Jednoznačně nejhorší měsíc pro návštěvu Itálie, především pak Sicílie. Je neskutečné horko, obzvlášť ve druhé půlce měsíce teploty lezou až ke 40°C. Navíc má drtivá většina Italů v srpnu dovolenou a z velké části ji tráví na plážích na jihu země. Z tohoto důvodu stojí ubytování až třikrát víc, než třeba v září. Nemluvě o tom, že si u moře nemáte kam položit ručník a horko bývá takové, že nic jiného, než ležet u moře, dělat nejde.

Počasí: Konec srpna je spolu s první půlkou září nejteplejší část roku. Teploty se pohybují každý den nad 30°C, některé dny i nad 35°C a v noci většinou příliš neklesají – výjimkou nejsou noci nad 30°C.

Aktivity: Ležet u moře a jíst granitu.

Svátky a oslavy: Sv. Jakub v Caltagirone, jenž je při této příležitosti vyzdobeno světly slavné monumentální schodiště z keramiky. Ve dne 15. srpna se slaví Nanebevzetí Panny Marie – nejkrásnější oslavy tohoto svátku jsou ve městě Messina a v Randazzu na Etně.

Noc ze 14.8. na 15.8. je podobná oslavám Silvestra u nás, všichni jedí, pijí, pobývají s kamarády a ponocují. Jediný výrazný rozdíl je, že většinou tuto noc lidé tráví na pláži. Ubytování o této noci také bývá tradičně nejdražší v celém roce. V Katánii probíhá 17. srpna letní slavnost sv. Agáty.

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie v Randazzu

Ovoce: Švestky, blumy, fíky. Koncem měsíce začíná vinobraní, objevuje se i konzumní hroznové víno. K dispozici jsou i hrušky.

Září

Počasí: Objevují se první bouřky a prudké lijáky. Teploty jsou ale až do konce září vysoké a první polovina měsíce často představuje nejteplejší dny v roce. Obzvláště ve městech, kde je teplo nahromaděné v domech, které i v noci doslova sálají horko.

Aktivity: V prostředí karibské pláže letoviska San Vito Lo Capo probíhá mezinárodní festival cous cousu. V městečku Milo pořádají velice pěknou přehlídku místních vín a gastronomie (Vini Milo). Po celé Sicílii probíhá vinobraní. V Bronte je festival pistácie.

Jedna z nejkrásnějších pláží Sicílie se nachází u městečka San Vito Lo Capo, rodiště sv. Víta

Jedna z nejkrásnějších pláží Sicílie se nachází u městečka San Vito Lo Capo, rodiště sv. Víta

Ovoce: Granátová jablka, opuncie, jablka, hroznové víno, broskve.

Podzim na Sicílii

Říjen

Počasí: Začíná „jaro“. Po dlouhém a suchém létě se díky vydatným dešťům, které jsou pro říjen typické, začíná příroda vzpamatovávat. Jakmile ale přestane pršet, nastává teplo. Výjimkou nejsou ani teploty kolem 30°C.

Aktivity: Moře je počátkem října nejteplejší, takže pokud déšť dovolí, je to ideální měsíc na koupání. A protože místní už obouvají zimní bundy a kozačky, máte celou pláž pro sebe.

Svátky a oslavy: V Cesaro probíhá festival černého prasátka a kaštanů. V Zafferaně je velký trh s místními specialitami zvaný Ottobrata.

Ovoce: Granátová jablka, opuncie, jablka, hroznové víno, poslední broskve – odrůda Leonforte.

V říjnu, jako po celý rok si můžete užívat nejrůznějších druhů sezónního ovoce a zeleniny

V říjnu, jako po celý rok si můžete užívat nejrůznějších druhů sezónního ovoce a zeleniny

Listopad

Počasí:Může hodně pršet, může být i krásně. Čím pokročilejší je měsíc, tím je počasí obvykle stabilnější. Teploty už jsou nižší, v závislosti na srážkách se pohybují mezi 15 a 25°C. Sluníčko ale pořád krásně hřeje.

 Svátky a oslavy: Začátkem listopadu se různě po Sicílii konají dušičkové trhy. Cukrárny vyrábí speciálně na dušičky různé druhy sladkostí, např. ossa dei morti (kosti mrtvých) nebo rami di napoli.

Ovoce: Objevují se první citrusy, mandarinky a pomeranče, stejně jako kiwi. Dále pokračují granátová jablka, opuncie, jablka, hrušky, albánská jablka (kaki) a hroznové víno.

Prosinec

Počasí: Obvykle bývá stabilní, většinou slunečné počasí s teplotami mezi 15 a 20°C. Sluníčko ještě hřeje, takže i když je venku 17°C, bude vám dobře i v krátkém rukávu.

 Aktivity: Prosinec je jeden z nejlepších měsíců pro trekking po přírodě a po horách (mimo Etnu). Počasí také umožňuje navštěvovat různá města a archeologická naleziště.

 Svátky a oslavy: Svátek sv. Lucie v Syrakusách (13. a 20.12.) a festival čokolády v Modice (nejbližší víkend 8.12.). Na 8.12. připadá svátek Neposkvrněného početí panny Marie. Vánoce se slaví 25.12., při té příležitosti se v mnoha městech objevují i výstavy betlémů a na některých místech i betlémy živé s ukázkou tradičních řemesel.

Betlémy neapolské tradice se v prosinci objevují po celé Sicílii

Betlémy neapolské tradice se v prosinci objevují po celé Sicílii

Ovoce: Objevují se první grapefruity, cedráty a ostatní citrusy. Dále jsou k mání kiwi, granátová jablka, jablka, hrušky a opuncie

 Kromě výše zmíněných, existuje ještě minimálně stovka dalších slavností a oslav. V podstatě každý týden v roce se slaví hned na několika místech na ostrově. Téměř kompletní seznam najdete na stránkách http://www.siciliainfesta.com (pouze v italštině).

Stejně tak není vyčerpávající ani výčet dostupného ovoce pro každý měsíc. Obvykle je k dispozici 10 a více druhů, vč. nesezónního či dováženého ovoce (např. banány a ananasy).