Apokalypsa se nekoná. Kdo se těšil na novodobý Poslední den Pompejí, nechť si dá šálek horké čokolády na uklidnění a ještě chvíli čeká.

Etna momentálně vykazuje naprosto standardní erupční aktivitu, která se periodicky vyskytuje několikrát (někdy až 20x) do roka a je jí fyziologicky vlastní.

Etna při erupci

Etna při jedné z větších erupcí

Zvláštní souhrou náhod nicméně došlo k tzv. freatické explozi, což se stává ve chvíli, kdy se postupující čelo lávového proudu dostane do blízkosti většího množství sněhu (např. v dutině lávového podloží, které bývá hodně porézní).

Naposledy k takovéto explozi došlo před rokem, nicméně při ní nebyl nikdo zraněn a tým zpravodajů BBC byl patrně za prací někde jinde. Další dvě proběhly, již bez jakéhokoliv mediálního zájmu, předevčírem, tedy 16. 3. 2017.

To co není úplně běžné, ve smyslu, že se to nestává každý rok, je fakt, že se lávové pole dostalo na kvótu 1 800 m n. m. a momentálně to nevypadá, že by se hodlalo zastavit. Pole se ale nachází bezpečně ohraničené v údolí Bove, nepředstavuje tedy žádné nebezpečí pro běžný život ani pro turismus.

Pokud chcete vývoj sledovat z první ruky, mrkněte na stránky Národního geologického institutu, kde mají k dispozici webkamery i aktuální vývoj vulkanického chvění – tremore vulcanico:

http://www.ct.ingv.it/it/webcam-etna.html

Nakonec ještě vyjádření jednoho z vulkanologů, kteří byli přítomni explozi:

“Violent explosion at the contact between flowing lava and thick snow on Etna about one hour ago. A few people injured, I received a bruise on my head but am generally fine and having a good, well-deserved beer in this moment!”

a pro ty, co neradi pivo, čokoláda!